Rok 2024
Děkujeme za podporu a účast na našich akcích v roce 2023.Budeme se těšit na další aktivně strávené chvíle v roce 2024.Vaše STP-MO-Břeclav
První divadelní představení v roce 2024 v Boleradicích.

Casanova na duchcovském zámku
DS Karel Čapek Děčín
Casanova na duchcovském zámku - JP
Komedie, 90 min
Hluboce lidská komedie popisuje poslední dny slavného milovníka žen a světoběžníka na zámku v Duchcově. Osamělý, vystavený intrikám a útokům zde napsal své paměti, které se později staly světově proslulými. Autor přidal do této jeho životní etapy ještě poslední lásku - Žofii. 90 minut, bez přestávky
Legendární svůdník Casanova měl na konci života dobrodružství plné
zuby. Zemřel v Duchcově
Krásný barokní zámek Duchcov proslavil svým pobytem
především světoznámý svůdník Giacomo Casanova. Jeho ostatky dnes leží v parku u
kaple sv. Barbory,
P o z v á n k a
na Výroční členskou schůzi
Svazu těl. postižených MO Břeclav, která se koná dne 27.02.2024, ve 14.00 hod. ve Velkém sálu Domu školství Břeclav.
Program.:
Zahájení
Přednáška - bezpečnost seniorů
Návrh činnost na rok 2024
Zpráva o hospodaření za rok 2023
Revizní zpráva o hospodaření
Diskuze
Usnesení
Kolo štěstí
Povinnost placení příspěvků.
Prosíme o dochvilnost!
Srdečně zve všechny své členy
Výbor STP MO Břeclav
27.února 2024 proběhla členská schůze místní organizace STP.
Jako hosté se zúčastnili pan Milan Vojta a preventista Městské policie paní Lenka Rigó, která poutavou formou upozornila na nutnost dbát zvýšené bezpečnosti u seniorů. Ať už se jedná o bezpečnost v dopravě,tak i v běžném životě a upozornila na podvody prostřednictvím mobilů a emailů.
Členská schůze schválila zprávu o činnosti a hospodaření za rok 2023 a rozhodla o vystoupení naší místní organizace z Okresní organizace STP Břeclav.
Plán akcí na rok 2024 představila předsedkyně paní Tesaříková. Při této příležitosti upozornila na povinnost zřízení cestovního pojištění jednotlivými členy při cestách mimo ČR.
Po diskusi následovalo kolo štěstí a závěr.

Zveme do Brna na divadlo
Dne : 16.3.2024
Cena: 600 Kč.
Odjezd: 17 hod. od ČD

MAHENOVO DIVADLO V BRNĚ
Mahenovo divadlo v Brně, původně německé
Městské divadlo Na hradbách, postavené v letech 1881-82 podle projektu
vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermana Helmera, patří k významným
architektonickým památkám města Brna.
Budova získala pozoruhodný primát, stala se
prvním plně elektricky osvětleným divadlem v Evropě.
V současné době jsou v Mahenově divadle uváděny především činoherní, výjimečně komornější operní a baletní inscenace.

Sluha dvou pánů
komedie non plus ultra
Dnes již klasická komedie Carla Goldoniho Sluha dvou pánů, v níž její autor završil principy commedie dell´arte, patří ke klenotům světového repertoáru. Veselý příběh s milostnou zápletkou ironicky vyvrací rčení, že "nelze sloužit dvěma pánům najednou".
Režisér a zároveň autor úpravy Zdeněk Černín, společně se scénografem Janem Duškem, posunuli Goldoniho dílo směrem k současnosti. Celá inscenace je však především hereckým koncertem sluhy Truffaldina Martina Havelky, který na scéně nejen rozpoutá uragán svého umění hereckého, ale předvede i své umění žonglérské a cirkusácké. Však byl za svůj mimořádný výkon nominován na prestižní Cenu Thálie v oblasti činohry.
Jeďte s námi na koupání v Mošoni.
Dne 22. 4. 2024
Odjezd v 7 hod od ČD:
Cena 600 Kč zahrnuje dopravu a vstup.

Proč právě Mošoň ?
Léčivé vody v Mošoni v Maďarsku patří mezi pět nejúčinnějších v Evropě. Všechny bazény v tamních termálních lázních prošly před třemi lety velkou rekonstrukcí. Nově tak spojují tradiční maďarský lázeňský design a moderní prvky.
Jak to v lázních vypadá
Celý areál je složen z několika bazénů. Dělí se podle využití a hlavně teploty vody. Jde hlavně o:
- Léčivý, takzvaný zlatý bazén o teplotě 36 až 38 °C. Má hloubku 0,75 metru, plocha je 340 metrů čtverečních
- Léčivý, takzvaný stříbrný bazén o teplotě 34 až 36 °C. Hloubka činí 0,9 metru, plocha je 255 metrů čtverečních
- Krytý plavecký bazén o teplotě o teplotě 27 až 29 °C. Má hloubka 1,5 metru, plocha činí 666 metrů čtverečních
- Venkovní plavecký bazén o teplotě 27 až 29 °C. Hloubka je 1,5 metru, plocha představuje 400 metrů čtvrečních
- Dále je zde několik dalších terapeutických a zážitkových bazénů s teplotou kolem 30 °C, kdy část je kryta
Vážení přátele,
V měsíci květnu se uskuteční jednodenní rekondiční pobyty v Lázních Perla Lednice v ceně 950 Kč.
Celá částka je hrazena z dotace Jihomoravského kraje Brno.
Přihlášení je vždy v úterý.
Podmínka jsou zaplacené příspěvky .
Užijte si příjemný relaxační pobyt!
Váš STP MO Břeclav.

Tak šel čas

Svaz invalidů byl založen v Československu jako jednotná společenská organizace na celostátní úrovni v roce 1952.
Jeho smyslem bylo sdružovat občany se zrakovým, sluchovým, tělesným a vnitřním postižením. Cílem bylo účinně pomáhat lidem při překonávání fyzických, psychických, sociálních a jiných důsledků invalidity, a také pomáhat vyhledávat přiměřené možnosti jejich uplatnění v životě.
V roce 1969 byl svaz organizován na federativním základě a rovněž čile vznikaly okresní organizace,z nichž se odštěpovaly organizace místní.
Tehdy vznikla i první organizace v Břeclavi.
Po roce 1990 se svaz transformoval do samostatných občanských sdružení podle jednotlivých vad postižení a tato sdružení jsou členem Národní rady osob se zdravotním postižením České republiky.
……………………………………………………………………
PhDr. Evženie Klanicová

Tak šel čas…
…tak jsme nazvali výstavu, která je průřezem působení
Svazu tělesně postižených, místní organizace Břeclav za 55 let.
Během té doby se měnily nejen názvy, ale samozřejmě i naši členové..
Touto fotodokumentací chceme připomenout aktivní činnost všech zúčastněných, společenský význam i kulturní přínos naší organizace
v životě nejen našich členů, ale i v životě města Břeclavi.
Za výbor STP MO Břeclav
Kamila Tesaříková
předsedkyně

Při naší prezentaci činnosti STP MO Břeclav jsme nemohli obsáhnout celou šíři činnosti, neboť množství přístupného fotomateriálu by se sem vůbec nevešlo.
Nejsou zde fotky dokumentující naše pobyty v lázních, členské schůze, výlety po okolí Břeclavi, účast na kulturních a společenských akcích, návštěvy divadelních představení v Brně, Boleradicích, Bratislavě či v Praze, atd.
Doufáme, že i tento průřez naší činností Vás zaujme
a potěší.
Mgr. Dagmar Malinová
Pozvánka na výlet do Polska.
Dne 18.5.2024
Odjezd v 5 hodin od ČD.
Cena 1300 Kč zahrnuje dopravu, vstupy a průvodce zájezdu Krakova i průvodce v dolech v češtině.
K této upoutávce na výlet do Polska byly doplněny fotografie od účastníků zájezdu.

Krakov
je metropole v jižním Polsku , Leží na řece Visle,
Krakov je historická rezidence polských králů s hradem Wawel a katedrálou, sídlo starobylé univerzity a arcibiskupství. Staré město, které přežilo druhou světovou válku s množstvím historických památek i parků je oblíbený cíl turistů a je zapsáno na seznamu UNESCO.
Krakov se jako hlavní město jednoho z významných evropských států v 15. a 16. století rozvíjel v každém směru – architektonickém, obchodním, řemeslnickém, kulturním, vědeckém. Hradní komplex na Wawelu byl přestavěn a rozšířen v renesančním slohu. V roce 1364, jako druhá univerzita ve Střední Evropě po Karlově univerzitě (1348), byla založena nová univerzita.. Dnes známá pod názvem Jagellonská univerzita.
Královský hrad Wawel
Je to patrně nejstarší osídlení v Krakově, od 11. století hrad a později sídlo polských králů, v současné podobě renesanční a barokní stavba z první poloviny 17. století, která v 19. století sloužila jako pevnost, za druhé světové války jako sídlo nacistického guvernéra a v současnosti muzeum.
Několik fotografií z našeho výletu.

Solný důl Wieliczka
se nachází pod městem Wieliczka poblíž Krakova. Důl náleží do západní části podkarpatských solných ložisek, jejichž stáří se odhaduje na cca 15 milionů let. Ložisko vzniklo v období miocénu, v bádenském věku, při zániku miocenního moře, které se stalo uzavřeným mořem s vysokým stupněm salinity.
Přehled
Důl je 327 m hluboký. Celková délka chodeb dosahuje 300 km, přičemž veřejnosti jsou zpřístupněna přibližně 2 % z celkové délky chodeb. Všechny chodby se rozprostírají celkem na devíti úrovních, které jsou propojeny velkými komorami, speciálními tunely či šachtami a výtahy. V současnosti je solné ložisko Wieliczka asi 10 km dlouhé, 600–1500 m široké a od 50 do cca 357 m vysoké – silné.
Turisté si zde mohou prohlédnout upravenou trasu, která zahrnuje prohlídku soch historických i mytických postav, vytvořených z kamenné soli. Kromě skutečného a vědeckého vysvětlení vzniku rozsáhlých solných ložisek je návštěvníkům přiblížena také pověst o vzniku dolu, spojená se středověkými panovníky polskými a uherskými.
Za pozornost stojí také klenuté síně, kaple, podzemní jezero a výstava, přibližující historii těžby soli. Důl tak bývá nazýván také "polskou solnou katedrálou".
Několik fotografií z našeho výletu.
K této upoutávce na výlet do Jihlavy a Telče byly doplněny fotografie a zpráva o výletě od paní Markéty Maie Tesaříkové, průvodkyně zájezdem.
Dne 29.6.2024
Odjezd v 6.30 hodin od ČD.
Cena 700 Kč.
Navštívíme: jihlavské podzemí, Brána Matky Boží a Mahlerův dům, oběd, poté Telč zámek, procházka historií a kávička jako vždy.
Stručná upoutávka na místa , která navštívíme v Jihlavě.
Historické podzemí
Historie jihlavského podzemí
Jihlavské podzemí (někdy nesprávně nazývané jako jihlavské katakomby) je významnou historickou stavební památkou města. Co do rozsahu podzemního labyrintu přímo pod městskou zástavbou je po Znojmu druhým největším na území naší republiky. Jeho celková délka činí 25 km a zaujímá plochu 50 000 m2.
Chodby jsou raženy ve skále v několika podlažích. Nacházejí se téměř pod všemi objekty historického jádra města. Sklepní prostory, nacházející se 2-4m pod povrchem tvoří první podzemní podlaží, z něhož lze sestoupit do podlaží druhého, do hloubky 4 - 6 m. Pod některými objekty je v hloubce 8-12m raženo i podlaží třetí.
První podlaží bylo raženo v průběhu 14. století, druhé a třetí pak ve století šestnáctém.


Dům Gustava Mahlera
Díky příznivé finanční situaci zakoupil Bernard Mahler (otec)v roce 1872 sousední dům čp. 264 (dnes Znojemská 6). Početná rodina zde po stavebních úpravách začala bydlet v polovině roku 1873 a obývala 1. poschodí. V přízemí byl výčep, ve dvorním traktu palírna, skladiště a stáje. Mladý Gustav žil v domě do roku 1875, kdy odešel studovat na vídeňskou konzervatoř. Po smrti rodičů v roce 1889 dům prodal. Objekt dodnes slouží bytovým účelům. Od roku 1958 jsou oba domy s dochovanými renesančními klenbami památkově chráněny.

Brána Matky Boží
vznikla ve 13. století při výstavbě opevnění města. V 16. století prošla po požáru úpravami a získala tak svou dnešní renesanční podobu. Její celková výška je 24 metrů.
Telč - návštěva zámku, procházka historií na náměstí.

Zámek Telč
stojí v v části Vnitřní Město, na náměstí Zachariáše z Hradce, nad meandrem Telčského potoka mezi Ulickým a Štěpnickým rybníkem. Zámek je chráněn jako kulturní památka a v roce 1995 byl zámecký areál prohlášen národní kulturní památkou. Od roku 1992 je zámek spolu s historickým centrem Telče zapsán na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Je ve vlastnictví státu (správu zajišťuje Národní památkový ústav), přístupný veřejnosti.

Překrásné náměstí Zachariáše z Hradce lemuje jedinečný soubor gotických a renesančních měšťanských domů s podloubími a renesančními, barokními a klasicistními zdobenými štíty. Původní "dřevěná" Telč byla náchylná k požárům, největší z nich se odehrál v roce 1530, kdy popelem lehla celá jedna strana náměstí i s radnicí. Po požáru se opravy domů odehrávaly individuálně, avšak všichni směřovali k podobným jednopatrovým domům se zdobeným průčelím. Jakýmsi jednotícím prvkem bylo podloubí, dnes někde renesanční, jinde pozdější barokní. Obydlí měšťanů v Telči byla vesměs skromná. Na odiv byla vystavena jen průčelí, která vznikala v renesančním duchu pod rukama českých mistrů. Pod domy byly vyhloubeny sklepy, které byly následně pospojovány chodbami, jež se klikatí pod celým náměstím.
Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/namesti-zachariase-z-hradce-v-telci-renesancni-p
Poznatky z výletu od paní Markéty Tesaříkové.
Tam nás nejprve čekala komentovaná prohlídka nově zrekonstruovaného zámku a potom rozchod na kafíčko a individuální procházky po historické části města. Výlet byl zakončen cestou přes malebné vesnice kraje Vysočina.
Několik fotografií z našeho výletu.
Již proběhlo
Výlet na hrad Křivoklát a zámek Lány.
Dne 5.9.2024
Cena včetně dopravy, vstupů a průvodce je 1000 Kč.
POZOR ZMĚNA v ODJEZDU - jedeme už v 6.00 hodin od ČD z důvodu častých uzávěrek na dálnici D1.
Oběd zajištěn.

Královský hrad uprostřed loveckého hvozdu
Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů českých knížat a králů. Nabízí širokou škálu architektonických stylů, které vedou od Přemyslovců až po současnost. Počátky osídlení sahají až do doby kamenné. Za panování Přemysla Otakara II. byl dokončen rozsáhlý a velkolepý královský hrad, jenž byl výrazně přestavěn za vlády Václava IV. a později za Vladislava II. Jagellonského. Královská rezidence byla využívána i jako velmi obávané vězení, kde se odehrála temnější část její historie. Hradní areál byl několikrát zasažen požárem. K poslednímu požáru došlo roku 1826 a tehdejší majitelé, Fürstenberkové, zahájili zdlouhavý a nákladný proces obnovy hradu. V roce 1929 došlo k prodeji přímo do rukou československému státu.

Zámek Lány
je barokní stavba, jež se nachází na jižním okraji obce Lány v okrese Kladno ve Středočeském kraji západně od Prahy. Zámek je situován na severním okraji rozsáhlých křivoklátských lesů (CHKO Křivoklátsko), jeho součástí je rozsáhlý anglický park, rybník Bahňák, velký palmový skleník a přilehlá Lánská obora. K zámku také patřil hospodářský dvůr. Od roku 1921 je zámek majetkem státu a stal se oficiálním letním sídlem prezidentů Československa, dnes prezidentů České republiky.
V Lánech se nyní nachází muzeum TGM a pamětní síň Charlotty G. Masarykové jako jedné ze zakladatelek Čs.Červeného Kříže a muzeum sportovních vozů.
Několik fotografií z našeho výletu.
K této upoutávce byly doplněny fotografie a zpráva o výletě od paní Slezákové.
Pozvánka na výlet do Vídně.
Dne 25.7.2024
Odjezd v 7 hodin od ČD.
Program zámek Schönbrunn v 9.46, velký okruh s audio sluchátky.
Poté prohlídka zahrad, kávička.
Pak odjezd na centrální hřbitov , kde jsou pohřbené významné osobnosti.
Končíme v Prátru.
Cena zájezdu 1200 Kč, v této ceně je vstupenka do zámku v hodnotě 800 Kč, doprava a průvodce..

Schönbrunn je název barokního zámku ve Vídni. Schönbrunn byl od druhé poloviny 18. století do roku 1918 letní rezidencí rakouských císařů. V zimním období bydlela císařská rodina v Hofburgu. V blízkém okolí zámku se nacházejí rozlehlé zahradní prostory, které byly spolu se zámkem v roce 1996 zařazeny na na Seznam světového dědictví UNESCO

Vídeňský centrální hřbitov
Vídeňský centrální hřbitov, zkráceně Zentralfriedhof, je výjimečné místo, které rozhodně stojí za návštěvu během vašeho pobytu v rakouské metropoli. Toto pohřebiště je zároveň nádherným parkem, kde se můžete procházet mezi hrobkami slavných osobností, kochat se v přírodě a učit¨ se o rakouské historii.

Prátr (německy Wurstelprater) je největší vídeňský zábavní park. Rozkládá se ve vídeňském 2. okrese poblíž náměstí Praterstern, v severozápadní části rekreačního parku Prátr, jehož jméno v češtině přejal (v němčině se park jmenuje Wiener Prater). Dominantou zábavního parku je známé Obří kolo.
Poznatky z výletu.
Vždycky se těšíme na výlety.
Stejně tomu bylo i nyní , obavy byly z počasí, to se naštěstí po vyčerpávajícím týdnu horka umoudřilo a těší nás kratší cesta - směr do Vídně ubíhá lépe než výlety v Česku směrem na D1….
Nejdříve jsme zavítaly do zámku Schönbrunn, každý obdržel audio průvodce a podle svých možností mohl procházet tou krásou. Není dovoleno uvnitř fotit ale kdo by odolal? Takže i doma můžeme s ostatními sdílet fotky osobností, císařské rodiny, obrazových a tanečních sálů, soukromých komnat atd. atd.
Ze zámku se nám nabízely pohledy do zámeckého parku a na barokní Gloriettu na úpatí Vídeňského lesa. Po ukončení prohlídky jsme někteří právě sem zamířili, míjeli jsme rozkvetlé květinové zahrady, Neptunovu fontánu s vodotryskem.
A stálo to za to. Nádherný pohled z tohoto kopečku na zámek.
Tohoto místa si také cenili František Josef 1 se svou Sisi, zřídili si zde snídaňovou místnost, často sem po ránu zavítali, takže po zdolání kopce se tady i návštěvníci mohou občerstvit.
Škoda, že jsme nevěděli o možnosti použít turistický vláček, který staví na 9 zastávkách v parku a jedním z nich je také Glorietta. Vláček funguje tak, že můžete vystoupit a nastoupit na další, nemusíte absolvovat celou trasu v celku (40 minut). Ale to by také šlo, měli jsme času na prohlídku parku dost.
Tak snad příště!
Další zastávka byla do Centrálního hřbitova – nesmírná rozloha, obyvatelé jej využívají také ke sportu, je zde dovoleno jezdit na kole, koloběžce.
Je to ale především místo piety.
Zaujala nás kopule hřbitovní kostela sv. Karla Boromejského, který jedním z nejkrásnějších secesních kostelů ve Vídni.
Zajímali nás hroby známých muzikantů, zpěváků, jako je i Udo Jürgens.
Posledním místem na našem výletě byl Prater, rozlehlý park lákající k odpočinku.
Kdysi se na místě, kde se dnes park Prátr rozkládá, nacházel císařský lovecký revír. Louky, lesy i jezírka zde najdete dodnes. Od roku 1766, kdy Josef II. otevřel celou oblast i běžným občanům Vídně a povolil tam zřizovat kavárny či stánky s občerstvením, už byl jen krůček k tomu, aby v Prátru začaly vznikat první atrakce. Najdete tu horské dráhy na suchu i ve vodě, kolotoče, strašidelné domy, lze si opravdu vybrat.
Někteří si dali kafíčko se zákuskem, další Vídeňský řízek atd…
Koho zajímají slavné osobnosti mohl zavítat do domu Madame Tussaud.
Vídeň je jedna z poboček proslulého muzea voskových figurín, rozmístěných po celém světě, která se nachází na náměstí Riesenradplatz vedle slavného obřího kola.
Říká se, že kdo nejel na tomto kole , jako by ve Vídni ani nebyl.
Kolo je vysoké skoro 65 metrů, takže se z něj naskýtá okouzlující pohled na město. Otáčí se rychlostí 0,75 m/s a jeho železná konstrukce má hmotnost 430 t. Svézt se na kole, které je tím nejznámějším na světě a které je zároveň mistrovským dílem inženýrského umění 19. století, je tak trochu adrenalinový a hlavně kulturní zážitek.
Výlet je u konce.
Pan řidič, dostal pochvalu za bezvadnou jízdu, paní průvodkyně za připravené zajímavosti a v neposlední řadě i my účastníci zájezdu za dodržení času nástupů na všech zastávkách.
Už se těšíme na další.
Připravujeme:
ListopadMoson - Mosonmagyaróvár
Pramen má osvědčení léčivé vody a patří ve kvalifikačním žebříčku mezi 5 nejúčinnějších léčivých vod Evropy.
Dne 11.11.2024 odjezd v 7 hodin od nádraží ČD.
Cena 600 Kč.
UPOZORNĚNÍ: Nezapomeňte si udělat cestovní pojištění do zahraničí. Již proběhlo
Zájezd do Prahy s návštěvou divadelního představení Kytice v ND, vánoční trhy.

Zájezd do Prahy s návštěvou divadelního představení Kytice v ND, vánoční trhy.
Dne 14.12.2024
Předpoklad odjezdu v 7.00 hodin od ČD.
Oběd u Zpěváčků.
Začátek představení je ve 14 hodin. Poté následuje procházka po vánočně vyzdobeném Staroměstském náměstí.
Jelikož nelze udělat pouze rezervace, bylo nutné vstupenky již zaplatit.
V tomto případě zájemci musí uhradit cenu 650 Kč již nyní při přihlašování.
Doplatek za dopravu a průvodce bude určeno později. -viz. upřesnění dole...

Zažádali jsme o dotaci JMK BRNO na dopravu.
Dotace č. JMK093897/24 Autobusová doprava do Národního divadla Praha
byla v plné výši 30 000,- poskytnuta.
Erbenova sbírka balad byla na divadelních prknech ztvárněna již mnohokrát. Dramatizace a režie současné inscenace v historické budově Národního divadla se, společně s dramaturgyní Ilonou Smejkalovou, ujalo tvůrčí duo SKUTR - Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka, kteří ji poprvé v historii ND uvádějí ve formě činohry. Jejich pojetí je v mnohém klasickou, malebnou a stále velmi silnou interpretací známého díla, plnou vyhrocených emocí a krajních událostí.
Tvůrci se rozhodli dát představení jednotný rámec i co se týče děje. Stala se jím balada Záhořovo lože a také postava vypravěče/poutníka v podání charismatického Františka Němce, jehož hlasový projev vás bez nadsázky přinutí sledovat každé jeho slovo.
Celou inscenaci prostupují stěžejní témata propojení lidí a přírody, rituálů, zvyků a pověr, nadpřirozených bytostí zasahujících do lidského světa, každodenní venkovské zkušenosti, i vzájemných mezilidských vztahů a citů. Setkáváme se zde s umrlci ze záhrobí, polednicí a vodníkem, ale i s archetypálními tématy lásky a smrti, viny a trestu, či vztahu matky a dítěte a muže a ženy.
Celé představení je tak především o prožitku a rozhodně nešetří silnými momenty, z nichž za všechny jmenujme asi nejemociálnější výjev vůbec - vraždu dítěte v podobě sádrového míče v baladě Vodník. Stejně tak je však i o výborných hereckých výkonech již zmíněného poutníka/vypravěče Františka Němce, Ivy Janžurové, Jany Preissové a Taťjany Medvecké v rolích matek ve Zlatém kolovratu a Vodníkovi, i celého hereckého sboru.

Několik fotografií z výletu, kde nás provázela průvodkyně slečna Markéta Tesaříková

Adventní čas
Je plný shonu , příprav...
Ale také nabízí k zamyšlení , procházkám....
Najděte si čas na vycházku do parku i během dne
Víte jak se slaví Vánoce a Nový rok v Evropě?
POdívejte se na mapu Evropy.
Noční procházka nám nabídla čerty , Mikuláše... a ještě v tomto týdnu před poslední adventní nedělí budou další vystoupení souborů ze škol ...

Věděli jste, že ještě v tomto týdnu lze navštívit vánoční výzdobu ve valtickém zámku?
Poslední možnost je 5. ledna
Výstava betlémů v kostele sv. Václava
Ještě je šance stihnout.
Podívejte se na výstavu betlémů z různých materiálů ve sklepení kostela sv. Václava
Na obrázcích pouze ukázka z mnoha .
Před vánočními svátky máme vždycky hodně příprav například uklidit, napéct a ozdobit stromeček, byt nebo dům. Tyto přípravy potom vystřídá sváteční atmosféra v kruhu rodiny nebo přátel. Slaví se Silvestr a přichází Nový rok a po něm se vracíme do všedních dnů .....
Jaké budou v roce 2025 ?
Někdo stále myslí na to co bylo ve starém roce problematické....... ale je zbytečné se stále vracet k něčemu, co už nemůžeme změnit. Je potřeba hledět do nového roku s optimismem a nadějí, že bude URČITĚ líp.
Proto i si navzájem přejme vše nejlepší....
Pro každého toto slovo má jiný význam, někdo očekává více lásky a porozumění v komunikaci s okolím, někdo změny k lepšímu v rodině, pro všechny je ale důležité si popřát hlavně hodně zdraví .
A k tomuto zdraví jistě přispívá i to , že se zúčastňujete našich aktivit. Ať už v klubu šikulek nebo na našich poznávacích výletech a relaxačních pobytech.
Budeme se těšit na setkání i v tomto novém roce 2025
Váš výbor STP-MO-BRECLAV